Ile kawoszy tyle naczyń do picia kawy

Nie wyobrażasz sobie poranka bez łyku aromatycznej kawy, popołudniowych godzin w pracy nie urozmaiconych małą czarną, czy wieczorowego relaksu w fotelu z kubkiem w ręku? To znak, że kawa stała się dla ciebie nieodłącznym elementem życia, jak dla większości z nas.

Czy zastanawiałeś się jednak czy to, w czym pijesz kawę ma znaczenie, jeśli nie dla ciebie, to dla otoczenia.

Można rzec: ile kawoszy tyle naczyń do picia kawy. Najczęściej w domowym zaciszu sięgasz po swój ulubiony kubek, zarezerwowany wyłącznie dla ciebie. Przerwę pomiędzy zajęciami edukacyjnymi wypełniasz pospiesznym łykiem kawy ze styropianowego kubka, dysponując większą ilością czasu, zamieniasz styropian na porcelanową filiżankę z kawiarni. W podróży ograniczasz się do kubków ze stali nierdzewnej, natomiast u przyjaciół delektujesz się smakiem kawy podanej w szklanej filiżance. Dobór odpowiedniego naczynia zależy od miejsca, w którym się znajdujemy, od naszych przyzwyczajeń, czasu, jakim dysponujemy, upodobań, a także od tego z kim dzielimy tę aromatyczną chwilę. Zdarza się i tak, że rezygnujemy z plastikowego kubka na rzecz filiżanki, zachęceni przez osoby, które gościmy.

To, po jakie naczynia sięgasz, zależy w dużej mierze od twojego nastroju. Czujesz się wypoczęty, zrelaksowany, masz mnóstwo pomysłów, chcesz zabłysnąć oryginalnością, zaparzasz kawę w niestandardowym naczyniu, np. kieliszku do wina. Innym razem marzysz tylko o tym, by schować się w wełnianym kocu i zrelaksować się przy gorącej kawie, koniecznie w kubku. Jesteś szykowny, elegancki, masz nieodpartą chęć na kawę w luksusowej kawiarni, a więc w wersji porcelanowej.

Dziś mamy do dyspozycji ogromny asortyment naczyń do picia kawy – filiżanki, kubki, szklanki, papierowe i plastikowe kubeczki. i warto taki posiadać we własnym zapleczu kuchennym. Spytasz: Dlaczego? Skoro zarówno ja, jak i moi najbliżsi piją kawę wyłącznie z kubka. Owszem nie musisz rezygnować ze swoich przyzwyczajeń, ale kulturalnie byłoby dać swoim gościom możliwość wyboru. Spróbuj wczuć się w sytuację osoby odwiedzającej, która zostaje postawiona przed faktem dokonanym i odarta z przyjemności picia kawy. Niektóre wysublimowane osoby mogą nawet poczuć się urażone, widząc przed sobą napój Bogów sprofanowany w plastikowym kubku. Warto pamiętać, że większość osób to wzrokowcy, dla których nie bez różnicy jest to, w jakim naczyniu piją kawę. Wyobraź sobie wizualny urok cappuccino ukryty w kubku i szklaną filiżankę, eksponującą potrójną warstwę; mleka, kawy i pianki, cieszącą twoje zmysły, na którą wersję skusiłbyś się w pierwszej kolejności?

Czy zastanawiałeś się, że to, jaką kawę pijesz, w jaki sposób ją parzysz, a nawet w czym ją podajesz, staje się twoją wizytówką, z której otoczenie pozyskuje informacje o tobie? Jak to mówią po nitce do kłębka i tak wychodząc od obserwacji indywidualnych upodobań estetycznych i smakowych, poznajemy charakter kawosza. Można wywnioskować, że pijący z kubka są domownikami, lubiącymi rodzinne ognisko, z kolei osoby sięgające po filiżankę cenią elegancje, są gustowne. Trafne, czy nie, liczą się pierwsze skojarzenia.

Kawa kawie nierówna, w zależności od doboru naczyń, zmienia się jej smak. Jeśli zachowa ciepło przez co najmniej piętnaście minut będzie z pewnością wyborniejsza. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest naczynie do picia kawy. Porcelanowe, jak i szklane filiżanki, kubki, mają podobne właściwości ciepło-izolacyjne, utrzymują wysoką temperaturę, zachowując aromat na dłużej. Czy kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na grubość ściany filiżanki, pewnie uznałeś, że to nic nie znaczący szczegół, a jednak ma on duże znaczenie, gdyż wpływa na długość utrzymywania ciepła płynu. Materiał naczyń jest w stanie zmienić smak kawy, jeśli potęguje jej wyborność to dobrze, ale jeśli mamy do czynienia z kubkiem papierowym, a kawa smakuje jak papierek w czekoladzie, to przestajemy mieć na nią ochotę. Trzeba ostrożnie i z zastanowieniem sięgać po naczynia do kawy, by zawsze kojarzyła się nam z czymś przyjemnym.

Jeśli organizujesz urodzinową imprezę, wiesz, że niezbędny będzie toast, a więc obowiązkowo dokonujesz zakupu szampana. Wiesz w czym go podasz, nigdy nie wykorzystasz do tego plastikowych kubków, czy szklanek. Są pewne zasady, których nie należy łamać, dlatego przygotujesz lampki. Podobnie rzecz ma się z kawą, warto wiedzieć, że nie podaję się jej spontanicznie, ale obowiązuje etykieta jej serwowania, która pozwoli ci uniknąć wpadek w towarzystwie.

Jak się okazuje warto poszerzyć swój asortyment o filiżanki, szklanki, kubki, w tym jednorazowe, bo nigdy nie wiadomo, kto nas zaszczyci swą obecnością, jaki będziemy mieć nastrój, a może zmienimy swoje upodobania.

Źródło: Publikacja pr