Tanzania AA Ngila Estate – zmieliliśmy, wypiliśmy, oceniamy

Dziś testujemy kawę wprost ze słonecznej Tanzanii 0 Ngila AA. A jest o czym pisać i było co testować, czyli wyśmienita kawa z bogatym bukietem owoców leśnych i truskawek.

Co do truskawek to zdania są podzielone, co do owoców leśnych jesteśmy tego pewni. Ta kawa wpadła nam w oko już od otworzenia paczki po jej konsumpcję. A nie trwała ona długo! Redakcyjny zespół cuppingowy rzucił się na kawę gdy tylko uderzył nas wspaniały zapach pełen aromatów kawowo-owocowych. IDEALNE!

Kawę do testów dostarczył nam sklep bogactwokaw.pl. Oczywiście jak w poprzednich testach i w tym mieliśmy do dyspozycji pewną liczbę kawy do wykorzystania. Wyobraźcie sobie trzy osoby i 158 gramów kawy… wojna o filiżankę do ostatniego ziarna. A oczywiście w naszych oczach było o co walczyć. O smak, aromat, delikatność, czy podmuch świeżości! Oj tak, paleta smaków jaką znaleźliśmy w tej kawie była głośno omawiana.

  • Kawa AA Ngila Estate: 100% Arabica
  • Palenie: średnie/ciemne
  • Plantacja: moshi kilimandżaro
  • Przeznaczenie: Espresso & Alternatywy

Ach te owoce

Oczywiście owoce wyczuwalne w zapachu oraz samej kawie były tym co nas urzekło. Wyobraźcie sobie letni poranek, rosę na trawie oraz zapach owoców leśnych podanych na tarasowym stole. Nic więcej nie potrzeba nam do szczęścia. Dodatkowo w kawie oczywiście wyczuwamy, samą kawę która razem zmieszana z lekkim posmakiem wanilii i wyczuwalnej dla części testerów truskawki daje paletę tak szerokich odczuć, że nie wiemy jak zakwalifikować kawę do końca.

Na pewno nie jest ona ani przesiąknięta goryczą ani kwaskowością. Tutaj dla nas raczej neutralność wyśrodkowana gdzie główną pałeczkę przejęły właśnie smaki owocowe. Jest to fantastyczny trunek z samego rana, gdy potrzebujemy zapachu, który nas pobudzi do działania. Zapach jest delikatny ale z wyraźnym podziałem między kawę i owoce, których jest niezmiernie dużo. Człowiek zaczyna się zastanawiać, jaki był proces palenia ziaren, czy przypadkiem do Pieca nie trafiły wraz z owocami.

Jeśli mieliście kiedyś problem z odnalezieniem „właściwych” określeń dla smaków a to co podaje producent nie zgadza się z Waszą paletą ten czas właśnie dobiegł końca. Tanzania AA Ngila Estate ma wyraźny smak, niesamowity bukiet oraz jest bardzo ładnym trunkiem dla każdego szukającego orzeźwienia oraz czegoś nowego w filiżance.

Palenie i ziarna

Palenie czekoladowe! Oj tak, nie jest to pełne ciemne palenie a raczej mocniejsze średnie. Gdzie oczywiście nie możemy również zrównać koloru ze średnim paleniem. Czyli coś innego ale naturalnego. Ziarna przygotowane w starannym procesie, kolor oraz ich jakość nie budzi żadnych wątpliwości – dostajemy bardzo dobry produkt.

Jak widać selekcja ziaren była naprawdę staranna by otrzymać idealny kształt i niesamowitą powtarzalność w tym singlu. Nie znaleźliśmy ani jednego ziarna nie należącego do „rodziny”. Tutaj oczywiście można tylko pogratulować całej załodze pracującej na sukces zbiorów.

Pochodzenie Ngila Estate

Nie wszyscy wiedzą, iż kawa rośnie na zboczach wygasłego krateru wulkanicznego. Uprawa kawy prowadzona jest na wysokościach 1500-1600 m.n.p.m. czyli na bardzo optymalnej wysokości dla Afrykańskich plantacji. Połączenie nasłonecznienia z glebą wulkaniczną oraz świeżym powietrzem daje nam niesamowite warunki na utworzenie czegoś niepowtarzalnego. Tak jest i w przypadku tej małej plantacji. Kwiecień i maj to czas, kiedy ziarna tego gatunku kawy są zbierane, a następnie poddawane obróbce na mokro.

Jeśli chcecie zobaczyć standardowy proces obróbki w okolicach Ngila oto film przedstawiający właśnie tamte regiony:

Czy nam smakowało?

Oj tak, bardzo. Muszę przyznać, że część redakcji zapisała kawę na naszej tablicy top 100. I kawa znalazła się w ścisłej czołówce kaw delikatnych. Oczywiście nie każdy lubi kawy delikatne, szczególnie gdy zaczyna mieszać je z mlekiem. Na szczęście dla nas najważniejszy jest smak espresso oraz alternatyw. Drip z tej kawy wyszedł niesamowicie sympatyczny na całym przekroju odczuć oczekiwanych z aromatem i smakiem na samym początku.

Testowana kawa do znalezienia w sklepie bogactwo kaw: http://www.bogactwokaw.pl/kawa-tanzania/aa-ngila-estate

  • Moc: 3/5
  • Kwaskowatość: 2/5
  • Słodycz: 3/5
  • Gorycz: 2/5
  • Równowaga 5/5