Panama Boquete SHB – zmieliliśmy, wypiliśmy, oceniamy

Panama, ach Panama… czyli nie tylko kanał ale i słońce, plaże no i oczywiście wyśmienita kawa. Testowaliśmy Arabicę Panama Boquete SHB a oto nasza ocena kawy.

Kawa z Panamy to kawa poddawana obróbce na mokro. Jest to delikatna kawa z wyczuwalną nutką owocową i odrobiną czekoladowego aftertaste. Kawa Panama jest słodka, jasna i zrównoważona w smaku. Należy do kaw bardzo „neutralnych”. Ciężko będzie napisać coś negatywnego o niej, zasmakuje zarówno w formie małej czarnej jak i czarnej z mlekiem.

  • Kawa Panama Boquete SHB: 100% Arabica
  • Palenie: średnie
  • Pochodzenie: Panama/Ameryka Środkowa
  • Przeznaczenie: espresso/alternatywy

Uprawa

Uprawa odbywa się w niewielkich gospodarstwach położonych w górach. Kawy dojrzewają na krzewach położonych pomiędzy 1500 a 1700 metrów nad poziomem morza. Większość gospodarstw znajduje się w zachodniej części kraju. Oczywiście uprawa jak i sam proces późniejszej obróbki jest standardowy dla krajów Ameryki Środkowej. Zbierane są tylko dojrzałe owoce kawowca typu Caturra, Bourbon, Typica.

Czyli jak smakuje kawa z Panamy?

Mamy tutaj jednakowy werdykt, idalna kawa pod espresso i dla każdej czarnej formy kawy. Jest bardzo naturalna i delikatna, pije się ją bardzo przyjemnie i nikogo nie zaszokuje ani zbyt dużą kwaskowatością ani zbyt nieprzyjemną goryczkowatością. Smak z balansował się gdzieś pomiędzy i dał idealne podłoże pod smaki czekoladowe, karmelowe czy nawet orzechowe. Kwaskowatość jest bardzo przyjemna w swojej neutralności. Największą przyjemność sprawiło nam zaparzenie kawy w alternatywach (drip i aeropress) i podawanej około godziny 12 przy dobrej książce i muzyce. Nie jest to na pewno kawa na ranne obudzenie a raczej dopełnienie dnia.

Jak przygotować kawę?

Kawę przygotujecie zarówno w ekspresie otrzymując pyszne espresso pełne czekoladowego smaku oraz odrobiny owoców leśnych lub w metodach alternatywnych. Z Dripa otrzymacie delikatny napój o bardzo zrównoważonym smaku. Nie należy się tu spodziewać eksplozji aromatów, a raczej bardzo przyjemną kawę idealną na lunch.

Testowana kawa do znalezienia w sklepie bogactwo kaw: http://www.bogactwokaw.pl/kawa-panama/boquete-shb

Charakterystyka kawy

  • Moc: 3/5
  • Kwaskowatość: 3/5
  • Słodycz: 3/5
  • Gorycz: 1/5
  • Równowaga: 4/5

Jak wyglądają plantacje z Boquete?