Burundi Fully Washed AA – zmieliliśmy, wypiliśmy, oceniamy

Burundi to mały kraj leżący pomiędzy Tanzanią a Rwandą. Właśnie z tego małego Afrykańskiego kraju pochodzi kawa, którą testowaliśmy.

Opis „Fully Washed” oznacza, iż zebraną kawę dokładnie płucze się w kadziach wypełnionych naturalną wodą źródlaną. Warto wiedzieć, iż często kawy trafiają do specjalnych centrów płukania pełniących usługi na rzecz plantatorów. Ważniejszy jest tu oczywiście proces suszenia już samych ziaren, który odbywa się w naturalnym procesie ręcznego suszenia na słońcu.

  • Kawa Burundi Fully Washed AA: 100% Arabica
  • Palenie: średnie
  • Pochodzenie: Burundi/Afryka
  • Przeznaczenie: espresso/alternatywy

Uprawa

Kawy uprawiane są na średnich i małych plantacjach tarasowych. Kawa uprawiana jest na wysokościach 1650-1950 n.p.m. Dzięki odpowiedniemu połączeniu klimatu, nasłonecznienia i cienia do degustacji otrzymaliśmy kawę prezentującą smaki afrykańskie. Przewiduje się, że Burundi ma duże szanse aby stać się producentem najlepszej kawy Afrykańskiej. Oczywiście jak to w wypadku tego i innych krajów Afrykańskich bywa, czasem polityka przeszkadza w osiągnięciu doskonałości.

Czyli jak smakuje kawa z Burundi?

Jest to bardzo ciekawy singiel. O dużej kwaskowatości ale również dobrze współgrający z mlekiem dzięki czekoladowych aromatach. Kawa delikatna dające miły aftertaste. Coś dla fanów Afrykańskich smaków. Jeśli szukasz dużej goryczy to trzeba poszukać w innym miejscu. Natomiast jeśli lubisz aromaty owocowe to wyczujesz liczne owoce leśne, cytrusy a nawet nutka cynamonowa. Warto poświęcić więcej czasu na degustację i odnaleźć swoje smaki. Nam nie udało się znaleźć smaku miodu, który często występuje w kawach z Burundi ale nutka czekolady wynagrodziła nam ten brak. Kawa godna polecenia na delikatne poranki oraz popołudniowy odpoczynek z filiżanką. Kawę do testów przesłał nam sklep bogactwokaw.pl

Jak przygotować kawę?

Kawę przygotujecie zarówno w ekspresie otrzymując pyszne espresso pełne owoców i kwaskowatości lub w metodach alternatywnych. Z Dripa otrzymacie wybuch aromatów z bardzo wybijającym się owocem oraz cynamonem na pograniczy czekolady.

Testowana kawa do znalezienia w sklepie bogactwo kaw: http://www.bogactwokaw.pl/kawa-burundi/burundi-fully-washed-aa

Charakterystyka kawy

  • Moc: 4/5
  • Kwaskowatość: 4/5
  • Słodycz: 3/5
  • Gorycz: 1/5
  • Równowaga: 4/5

Potencjał dla kawy z Burundi

Co tu dużo pisać, zobaczcie lepiej film będziecie mieli pogląd na sprawę tej wyśmienitej kawy.