Sekrety parzenia idealnej kawy

Przygotowanie idealnej kawy to wręcz rytuał. Każdy wytrawny kawosz ma swoją recepturę na jej przyrządzenie. Ale żeby wydobyć z tego napoju pełny, prawdziwy i niepowtarzalny smak oraz aromat, trzeba zastosować się do kilku podstawowych zasad.

Pierwsza i najważniejsza zasada: kawa musi być świeżo zmielona. Najlepsza grubość drobin powinna odpowiadać rozmiarom kryształków cukru lub nieco większym ziarenkom piasku. Zbyt mocne zmielenie spowoduje, że kawa będzie gorzka.

– Kawę mielimy w młynku, najlepiej w żarnowym, w którym każde ziarno jest jednakowo zmielone. Po zmieleniu, najlepiej w ekspresie ciśnieniowym z 8 g kawy przygotowujemy idealne espresso. Powinno się je parzyć około 20 sekund – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magda Paczos, właścicielka kawiarni „Przystanek MDM”.

Do espresso powinno się dodawać tylko cukier biały – jak najdrobniejszy, aby przyspieszyć proces przenikania do napoju. Z kolei cukier brązowy, poprzez zawarty w nim karmel, zmienia smak kawy i długo się rozpuszcza. Dlatego znaczna jego część zostaje na dnie filiżanki. Ale wytrawni kawosze wyczują każdą nutę nieprawidłowości.

– Zawsze wyczujemy źle podaną kawę, jeżeli ona jest przepalona. Jeżeli espresso jest zbyt długo parzone, ono ma wtedy charakterystyczny kwaśny smak i wtedy nawet najlepszy gatunek kawy możemy popsuć poprzez przepalenie jej, czyli zbyt długie parzenie – tłumaczy Magda Paczos.

Znaczenie ma także aromat kawy. Choć najbardziej subtelny i najmniej dostrzegalny, nadaje napojowi niepowtarzalny charakter. Nie bez znaczenia jest także sposób podania. Na bazie espresso powstają wszystkie kawy mleczne: cappuccino, latte i macchiato.

– Mamy kilka alternatywnych metod podawania kawy. Jedną z głównych, jaką my tutaj także podajemy, to jest Aeropress. Jest to kawa, która na zasadzie ekstrakcji przepływa przez specjalne urządzenie z poliwęglanu. Kawa ta ma o wiele więcej kofeiny. Jest ona idealna na poranek, bo pobudza. Ilość kofeiny w niej jest nieporównywalna do ilości kofeiny zawartej w samym espresso – wyjaśnia Magda Paczos

Na jesienne i zimowe dni, bariści polecają kawę z dodatkiem cynamonu, kardamonu i miodu. Doskonale rozgrzewa, wzmacnia układ odpornościowy i chroni przed przeziębieniem. Jest także afrodyzjakiem.