Przyszłość uprawy i produkcji kawy – Dokument

Produkcja kawy nie jest już tym czym była, dzięki innowacyjnym plantatorom i odważnym rolnikom. Kawa może być teraz uprawiana przy użyciu metod, które promują bioróżnorodność na polach, plantacjach i w lasach, a jednocześnie zapewniają rolnikom większe zarobki.

David Benitez jest jednym z takich kawowych pionierów. Ten młody agroekolog z Hondurasu studiował holistyczne techniki uprawy stosowane przez jego rdzennych przodków i znalazł sposób na połączenie ich z nowoczesnymi metodami permakultury. David szkoli teraz innych producentów kawy. Nauczanie rolników ma ogromny potencjał, ponieważ 80% kawy na świecie jest nadal uprawiane przez drobnych rolników. Zmieniając stosowane przez siebie metody uprawy kawy, ci drobni rolnicy mogliby faktycznie pomóc w walce ze zmianami klimatu, jednocześnie zwiększając swoje dochody.

Przyszłość uprawy i produkcji kawy

Start-up „The Coffee Cherry Company” pomaga również producentom kawy żyć wygodniej z owoców ich pracy – dosłownie. Aby uzyskać ziarna kawy, palone są tylko pestki wiśni. Miąższ owoców jest zazwyczaj wyrzucany. Ale ta firma kupuje ten produkt uboczny i zamienia go w mąkę kawową. Ten zdrowy i smaczny składnik może być stosowany w ciastach, chlebie i makaronach, a w USA został już nazwany „nowym superfood”. Jest to model, w którym obie strony wygrywają, co zapewnia plantatorom kawy kolejne źródło dochodu, a jednocześnie chroni środowisko i przynosi korzyści konsumentom.

Inną dawno zapomnianą rośliną, która została ponownie odkryta, jest łubin. Ta kwitnąca roślina pochodzi z Niemiec i jest już wykorzystywana jako podstawowy składnik tofu i alternatywnych jogurtów. Ale ta jasno kwitnąca roślina strączkowa ma jeszcze więcej do zaoferowania, ponieważ jej ziarna można również prażyć i zaparzać. Rodzina Klein stworzyła własną, przyjazną dla żołądka kawę o nazwie Lupino. Rodzina od lat uprawia łubin w swoim ekologicznym gospodarstwie i dostarcza kawę łubinową do klientów w całej Europie. Dzięki krótkim drogom transportu i produkcji, która zużywa mniej wody, Lupino jest przyjazną dla klimatu alternatywą dla kawy.