Palarnia kawy HAYB to całkiem smaczna kawa

Czas napisać coś o marce HAYB oraz o kawkach, które kupujemy nieprzerwanie od 1,5 roku. Aktualnie to jedna z fajniejszych palarni kawy w Polsce, produkująca naprawdę dobrą kawę (chodź już nie wyśmienitą).

Sporo kawy od HAYB wypiliśmy

Od końca 2020 roku wypiliśmy już z dobre 30 kawek do dripa właśnie z tej palarni. I to właśnie końcówka 2020 i do połowy 2021, kawa z tej palarni należała do naszych ulubionych. Tygodniowo schodziła nam 1-2 paczki kawy 250g pod samego dripa.

Szczególnie dobre były niektóre gatunki w obróbce Barrel Aged, gdzie kawa nabierała aromatów przez sezonowanie jej w beczkach po alkocholu. Takie traktowanie kawy oczywiście zmieniało jej smak, była cięższa i dobrze wyczuwalny był również posmak wcześniejszej zawartości beczki.

Jest trochę gorzej ale nie tylko tutaj

Wydaje się, że ostatnio w końcówce sezonu 2021 oraz 2022, troszkę pogorszyła się jakość. Mówimy tu jednak o znacznym pogorszeniu wszystkich palarni. Wynika to prawdopodobnie z problemów z dostępem do dobrej kawy (zielonych ziaren). Na to niestety żadna palarnia nie ma wpływu i może zrobić tak dobrą kawę, jak dobre surowce zdobędzie.

HAYB również ucierpiał, a i zielone ziarno, które przybywa do Polski nie jest już tak idealne. Oczywiście kawki z tej palarni są nadal bardzo przyzwoite. Może nie tak dobre jak z Palarnii Bracia Ziółkowscy (nasze ostatnie odkrycie), ale polecamy spróbować kawkę od HAYB.

HAYB podsumowanie palarni kawy

Co jakiś czas wracamy do kawek z tej palarni. Nadal mamy w pamięci różne ciekawe „sztosy”, których jakość, aromat i smak pozostaną z nami na długo. Teraz nie wyobrażamy sobie, by chodź raz w miesiącu (czasem i częściej), nie ściągnąć czegoś nowego z tej palarni.

Mimo podwyżek cen za kawę, nadal lubimy poeksperymentować z ich kawami i wciąż polecamy wszystkim skosztowanie wypalonych ziaren. Bardzo dobre kawy pod kawiarkę, aktualnie kończymy trzecią paczkę Blue Espresso Blend (którą polecamy).

Ocena końcowa palarni i oferty kawowej:

  • jedne z atrakcyjniejszych opakowań i etykiet
  • ciekawe kawy w obróbce Barrel Aged
  • dobre standardy do kawiarki, tu zawsze coś zasmakuje
  • pogorszenie kawy w stosunku do produktów sprzed 2021 roku
  • Bardzo dobra palarnia, solidne 6 punktów na 10

Kawę wciąż kupujemy i czekamy na powrót sztosów, bez których nie da się żyć. To wciąż bardzo ciekawa palarnia kawy, której produkty polubiliśmy. Aktualnie nie jest to już nasza ulubiona palarnia, ale po niektóre standardy wracamy raz na kilka miesięcy.