Ethiopia Yirgacheffe Grade 2 – zmieliliśmy, wypiliśmy, oceniamy

Mieliśmy przyjemność wypić duże ilości afrykańskiej kawy „Ethiopia Yirgacheffe„. Opowiemy o naszych wrażeniach smakowych i doznaniach z filiżanką tej wyśmienitej kawy.

W każdym teście warto podać źródło kawy. Naszą kawę otrzymaliśmy do testów ze sklepu bogactwokaw.pl. Kawa trafiła do nas wprost ze świeżego rzutu palenia. Zapakowana w bardzo gustowną torebkę wyposażoną oczywiście w odpowiedni zawór pozwalający na wydalanie gazów po paleniu. Opis ręczny na opakowaniu bardzo skromny, jedynie nazwa kawy i gramatura. Ale jak nas zapewnia właściciel sklepu, kawa wysyłana jest jedynie ze świeżych partii.

  • Kawa Yirgacheffe: 100% Arabica
  • Palenie: średnie/jasne
  • Kraj pochodzenia: Etiopia, Afryka
  • Przeznaczenie: Espresso & Alternatywy

Opis „Grade 2” oznacza, że kawa jest naprawdę wysokiej jakości dla tej odmiany. Muszę powiedzieć, że kawa nam przypadła w 100% i sprawiała wiele przyjemności z konsumpcji. Kawa wypalona w średnim paleniu wchodzącym w jasne. Czyli nasz ulubiony sposób palenia kawy. Ziarna kształtne bez widocznych dużych uszkodzeń i defektów. Jedyne do czego możemy się na tym etapie doczepić to otrzymaliśmy do testów jedyne 139g. Dalsze torebki będziemy zamawiać sami by zaspokoić nasz głód smaków… Kawę do testów przesłał nam sklep bogactwokaw.pl

Ach te single

Oczywiście jak należy się każdemu przyzwoitemu singlowi, oczywiście nie jest on zawsze równy innym singlom. Nie mogę polecić tej kawy dla osób lubiących standardową „goryczkę” kawy… ta kawa nie jest na pewno „gożka” a raczej pełna nut owocowych z mocno wyczuwalnym body (mocą kawy).

Uprawa

Kawa uprawiana jest w wyśmienitych warunkach klimatycznych na wysokościach 1800-2000 nad poziomem morza. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu nasłonecznienia, cienia, szerokości i wysokości geograficznej otrzymujemy jedną z najciekawszych singli dla koneserów. Niektórzy mówią, iż jest to jedna z 10 najlepszych singli na naszej planecie. Tego nie potwierdzam ani nie zaprzeczam, ale kawa jest naprawdę fantastyczna.

Odczucia – czyli o jęzorach redakcji

W kawie dostarczonej do nas do testów można było odczuć bardzo owocowy rozbudowany aromat. Na jej złożoność przyczynia się lekka unikalna kwaskowatość, wyczuwalne aromaty kwiatowe i słodkość z bardzo wyraźnym body pełnym aromatów. Odnajdziemy również odrobinę czekolady chodź tutaj zdania redakcji były podzielone.

Kawa ekspres połknęła

Testy przeprowadziliśmy na kilku ekspresach ciśnieniowych oraz w alternatywnym sposobie (drip). Kawa ma wyrazisty smak godny polecenia każdemu smakoszowi Afrykańskich singli. Jest wyrazista o dobrze wyeksponowanych aromatach. Warto chodź raz w życiu napić się tej kawy!

Testowana kawa do znalezienia w sklepie bogactwo kaw: http://www.bogactwokaw.pl/kawa-etiopia/ethiopia-yirgacheffe-grade-2

  • Moc: 4/5
  • Kwaskowatość: 3/5
  • Słodycz: 2/5
  • Gorycz: 1/5
  • Równowaga 5/5