Kawa – Sztuka parzenia

Powiewające na wietrze szaliki i nowe odcinki popularnych seriali telewizyjnych jednoznacznie zwiastują jesień. Żegnamy więc spotkania z przyjaciółmi przy mrożonej kawie w cieniu drzew i rozpalamy ogień w kominku. Zaopatrujemy się w aromatyczną kawę Prima, kilka sprawdzonych przepisów i uczymy się jak parzyć kawę, która poprawi nastrój w jesienne chłody.

Metod parzenia kawy jest bardzo wiele. Podanie dobrej kawy to wielka sztuka, więc niemało trzeba włożyć wysiłku w jej przygotowanie. Miejsce, czas, klimat i towarzystwo to połowa sukcesu. Druga połowa to oczywiście odpowiednie przygotowanie ciemnej ambrozji. Może ona wystąpić w towarzystwie stylowej kafetierki, prosto z miedzianego tygielka albo współcześnie – z ekspresem w tle.

Tureckie dziedzictwo
Kawa po turecku to najbardziej tradycyjny sposób serwowania kawy. Ukłon klasycznej sztuce oddasz przez zaserwowanie swoim bliskim pobudzającej dawki energii prosto z miedzianego tygielka z długim uchwytem. Kolejno napełnij go co najmniej 2 pełnymi łyżeczkami aromatycznej mielonej kawy Prima Finezja, cukrem (jedna łyżeczka cukru na każdą miarkę kawy) i dopełnij wodą (nie dolewaj wody do samej krawędzi tygielka, ponieważ podgrzana kawa będzie kipiała). Mieszankę tę podgrzej i zdejmij z ognia od razu po zagotowaniu. Czynność tę powtórz 3 razy – dopiero tak przyrządzona kawa nabierze pełnej mocy. Jeszcze tylko odrobina kardamonu i już możecie dać się uwieść niezwykłemu smakowi naparu kawy.

Stylowa kafetierka
Niespodziewana wizyta przyjaciół między obiadem a popołudniową drzemką, może stać się okazją do wypróbowania całkiem nowego pomysłu na kawę. W tym celu niezbędna będzie kafetierka – niedrogie, ale przydatne urządzenie, z którego korzystać możesz wszędzie. Wyparz pojemnik gorąca wodą, a następnie wsyp odpowiednią ilość energetyzującej, mielonej kawy Cafe Prima Guaranesa. Zalej kawę gorącą, ale nie wrzącą wodą, zamieszaj i odstaw na 3 do 5 minut. Teraz wystarczy przefiltrować napar z fusów opuszczając sitko na dół i już możesz zaprosić gości na prawdziwą ucztę, dla podniebienia i ducha.

Czarna magia kawy
Ekspresy do kawy z pewnością zostały wymyślone przez prawdziwych koneserów tego trunku. Rodzajów tych urządzeń jest wiele, ale najpopularniejsze z nich to ekspres przelewowy i ekspres ciśnieniowy. Na ekspres przelewowy może pozwolić sobie w zasadzie każdy miłośnik kawy. Imituje on ręczne filtrowanie kawy. Zimna woda ze zbiornika przepływa przez przepływową grzałkę, gdzie jest podgrzewana do temperatury od około 90 do 95°C, po czym na skutek ciśnienia pary wędruje przewodem do góry i skapuje do filtra. Tu woda rozpuszcza aromaty i substancje smakowe kawy, a gotowy napar spływa do podstawionego dzbanka. Odpowiednio konserwowany i czyszczony ekspres, będzie Ci dawał dużo radości przez długi czas. Ekspres ciśnieniowy to specjalista od słynnego espresso. Przepis na tę kawę opiera się na trzech podstawowych zasadach: materiał, mielenie, maszyna:

* materiał – należy przygotować kawę ziarnistą Cafe Prima Excellent, będącą kompozycją wysokiej jakości ziaren, której zawdzięcza swój wyjątkowy smak i aromat,
* mielenie – kawę należy mielić na bieżąco, tuż przed zaparzeniem, uważając
żeby była zmielona równomiernie,
* maszyna – ekspres do kawy musi mieć ustawione odpowiednie parametry: temperatura wody 88-92 stopnie Celcjusza, ciśnienie 9 barów, czas parzenia 25-30 sekund.

W zależności od okoliczności potrzebny będzie Ci także cukier, tłuste mleko, imbir, kakao, lody waniliowe – każdy z tych dodatków stanie się fantastycznym dopełnieniem kawy, nadającym jej niepowtarzalny charakter.

Kawa, kawa, kawa…
Sprawdzonych przepisów na wyśmienitą kawę jest bardzo dużo. Kawa po wiedeńsku, kawa we włoskim stylu, kawa mrożona, rozgrzewająca kawa z alkoholem na zimne wieczory… Początkującym adeptom sztuki parzenia kawy polecamy sprawdzone sposoby mistrzów. Masz ochotę na czekoladę? Skończyła się śmietana? Zapachniało cynamonem? Uruchom wyobraźnię i zabaw się w baristę tworząc swoją niepowtarzalną kompozycję.

Jeśli jednak w napiętym planie dnia, trudno Ci znaleźć czas na kawowe eksperymenty, idealnym rozwiązaniem będą kawy rozpuszczalne. Dla wielbicieli delikatnego smaku i aromatycznych zapachów stworzono kawę Prima Finezja Instant. Prima Guaranesa Instant to z kolei propozycja dla tych, którzy lubią mocne zastrzyki energii. Wystarczy wsypać kawę do kubeczka, zalać gorącą wodą i gotowe! Teraz możesz delektować się swoją ulubioną kawą w każdym miejscu i o każdej porze.