Rozsmakowanie w pięknie i subtelnym wyrafinowaniu jednoznacznie kojarzy się nam z włoską sztuką, w tym także sztuką użytkową.Najnowszym dziełem włoskiego wzornictwa są niezwykłe filiżanki do espresso, zaprojektowane przez wybitnego architekta i projektanta Matteo Thuna.Sięgając po projekt mistrza włoskiego designu koncern illycaffe, twórca rozpoznawalnej na całym świecie filiżanki po raz kolejny udowodnił, jak nierozerwalne więzi łączą sztukę z kulturą picia kawy.

illy już niejednokrotnie udowadniała, że nieodłącznym elementem kultury picia kawy, poza oczywiście doskonałą kawą i profesjonalnym ekspresem, jest sposób jej podania. To właśnie Thun w 1994 roku zaprojektował klasyczną, białą filiżankę illy. Potem nastąpiła prawdziwa eksplozja barw i deseni. Pamiętamy projektowane przez słynnych artystów unikatowe kolekcje filiżanek illy: niezwykle kolorowe, projektu Jeffa Koonsa, subtelnie stonowane z kwietnymi zdobieniami Michaela Lina, odważne, holenderskiej grupy artystów z Atelier Van Lieshout i ponadczasowo klasyczne, które wyszły spod ręki Matteo Thuna. Zaproszenie ponownie do współpracy włoskiego mistrza zaowocowało subtelnym minimalizmem.

Thun wielokrotnie podkreślał, że design musi być funkcjonalny. Ucieleśnił tę cechę chociażby w projektach zegarków przygotowanych dla włoskiej firmy Bulgari. W swoich wypowiedziach niejednokrotnie używa sformułowania ”sztuka etyczna”. Według Thuna etyka w designie polega na tworzeniu przedmiotów ponadczasowych, klasycznych, a nie jedynie sezonowo intrygujących. Artysta wydobywając z małej filiżanki piękną i nieskazitelnie czystą formę minimalizmu podkreślił swoje zaangażowanie w walce z konsumpcjonizmem i klasycznym postrzeganiem sztuki przemysłowej. Nowa kolekcja illy to absolutna klasyka klasyki.

Gra światła uzyskana poprzez zestawienie przezroczystego i dymionego szkła to niczym muśnięcie idealnie gładkiej tafli wody przez kłębiącą chmurę. Ograniczenie do minimum elementów dekoracyjnych przywołuje na myśl skojarzenia z ciszą i kontemplacją. To z kolei niezbędne niuanse kojąco wpływające na przyjemność rozkoszowania się smakiem kawy.

Filiżanki z kryształowego szkła doskonale podkreślają nie tylko szlachetność kawy, ale również wydobywają perfekcyjną strukturę tego rzadkiego kruszcu.

Najnowszy projekt Matteo Thuna to ucieleśnienie doskonałości i ukłon wielkiego artysty w stronę ponadczasowości sztuki użytkowej i funkcjonalności designu.

Komplet filiżanek to ekskluzywny prezent na wyjątkową okazję.

Zestaw sześciu filiżanek do espresso w eleganckim opakowaniu kosztuje 302 zł, a komplet dwóch filiżanek z 250g puszką kawy illy 168 zł.