Europejski Finał konkursu Barista of the Year 2014

Najlepsi bariści z Europy zmierzą się w Warszawie: 007, Le Petit Parisien, Cloud Number Nine, Pear & Violet Dream, Babushka Agafya, Lemon Coffender, Kawon drink, Coconut café, Tiramisu espresso, Cardamon ristretto, Frosty peanut, Nocciola incredible – to nazwy prawdziwych kawowych arcydzieł, które już 13 sierpnia br. będzie można podziwiać w Warszawie.

Barista-of-the-Year-2014W Finale Europejskim konkursu Barista of The Year 2014 zmierzą się najlepsi bariści z Bułgarii, Cypru, Czech, Francji, Irlandii, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Rosji i Węgier.

Finał Europejski konkursu Barista of The Year 2014 organizowany przez CHI Polska, lidera na polskim rynku kawiarnianym i operatora marek COSTA COFFEE oraz coffeeheaven, po raz pierwszy odbędzie się w Polsce!

Jesteśmy dumni, że możemy w Polsce gościć najlepszych baristów z Europy. Wybór Warszawy na Finał Europejski konkursu Barista of the Year 2014 nie jest przypadkowy. Polacy piją coraz więcej kawy i coraz bardziej zwracają uwagę na jej smak i różnorodność. Polski rynek kawowy rozwija się bardzo dynamicznie.

Już ponad 53% Polaków regularnie, przynajmniej raz w miesiącu odwiedza kawiarnie. Widoczna jest umacniająca się kultura picia kawy. –
powiedział Andrzej Jackiewicz, Dyrektor Zarządzający CHI Polska S.A.

Kibicuję wszystkim zawodnikom. To młodzi ludzie pełni pasji i kreatywności, którzy zasługują na sukces. Najmocniej oczywiście trzymam kciuki za baristów z Polski. – dodaje Andrzej Jackiewicz.

W Finale Europejskim konkursu Polskę reprezentować będzie aż dwóch baristów – Dariusz Pieczara z kawiarni coffeeheaven na Rynku w Krakowie, zwycięzca Finałów Krajowych, który zachwycił sędziów niezwykłym zestawieniem smaków swojego drinka dowolnego na bazie espresso – połączeniem syropu gruszkowego z ekstraktem fiołkowym oraz Łukasz Marcinkowski z Costa Coffee na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, który dzięki wykorzystaniu arbuza stworzył niezwykle świeży w smaku drink kawowy.

Wybór najlepszego z najlepszych to trudne zadanie, z którym zmierzy się czterech sędziów z Wielkiej Brytanii oraz polski sędzia. Będzie to Sonia Bohosiewicz, aktorka, restauratorka i wielbicielka kawy.

Zawodnicy rywalizować będą w dwóch konkurencjach:

Espresso Race

  • czyli przygotowanie jak największej ilości espresso w ciągu dwóch minut, przy czym równie istotnym kryterium jest jakość przyrządzonych kaw. Podczas Finałów Krajowych najlepszy polski zawodnik przygotował 17 perfekcyjnych espresso w ciągu 2 minut!

Drink Dowolny

 

  • tutaj ocenie poddawana będzie kreatywność baristów. Zadanie polegać będzie na przygotowaniu dwóch identycznych drinków kawowych na bazie espresso, według własnego pomysłu. Czas na przygotowanie to dziesięć minut, a liczyć się będzie pomysłowość, wykorzystane narzędzia i techniki, wygląd drinka, sposób jego podania i oczywiście smak.

Oceniany będzie też profesjonalizm, sprawność wykonywania zadań konkursowych i osobowość baristy.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez spółkę CHI Polska. Ważnym wyróżnieniem dla zwycięzcy jest możliwość reprezentowania Europy w Mistrzostwach Świata – Champion of Champions w Londynie.

Partnerami konkursu są Erlenbacher, Monin, FDL, Huhtamaki, OSM Łowicz, David Rio, Tork, Henry Kruse, Ecolab, Kropla Beskidu i CSM.

Rywalizacja najlepszych baristów starego kontynentu dostarczy z pewnością wielu wrażeń. To będzie multikulturowe show z kawą w roli głównej! Warszawa stanie się europejskim centrum aromatycznego, „czarnego” smaku.