Kawa – Trudno jest zrobić dobrą kawę w domu, jeśli nie zaczniemy od zakupu dobrej kawy. I nie chodzi tu tylko o Kopi Luwak. Pierwszym ważnym czynnikiem jest świeżość kawy, tzn. czas od wypalenia, po którym aromat i jakość kawy obniża się.
Drugi czynnik to miejsce zakupu kawy aby być pewnym, że pochodzi ona wyłącznie ze źródeł wysokiej jakości. Na rynku dostępne są trzy możliwości zakupu kawy: w ziarnach, kawy zmielonej i bardzo rzadko spotykanej kawy zielonej (nie palonej). W wielu miejscach, gdzie sprzedaje się kawę w ziarnach można także ją zmielić.
Dobra kawa to świeża kawa, więc decyzja o zakupie musi być oparta na świeżości. Bardzo ważną rzeczą, o której nie należy zapominać jest to, że kawa traci swoje właściwości w kontakcie z powietrzem. Kawa czerstwieje tak długo jak długo nie jest przechowywana hermetyczne. Również jakość kawy mielonej pogarsza się szybciej niż kawy w ziarnach ze względu na większą powierzchnię kontaktu z powietrzem. Istotne jest więc aby kupować kawę w ziarnach i zmielić tylko tyle, ile aktualnie potrzebujemy. Jedyną formą kawy, które nie traci swoich właściwości w kontakcie z powietrzem są zielone, nieprażone ziarna kawy. Nieprażone ziarna można przechowywać nawet przez kilka lat i dopiero prażenie powoduje początek procesu „starzenia” się kawy. W przeciwieństwie do większości kaw dostępnych na rynku, nasza kawa palona jest dopiero po otrzymaniu zamówienia, przez co otrzymują Państwo zawsze świeży produkt.
Świeżość – Wielu ludzi przechowuje kawę w lodówce lub zamrażarce myśląc, że utrzyma jej świeżość. Ale czy widzieli Państwo w kawiarni kawę w lodówce? Przenoszenie kawy z lodówki do temp. pokojowej powoduje kondensację pary wodnej na ziarnach co w konsekwencji obniża walory smakowe kawy. Ziarna kawy muszą być suche, przechowywane w ciemnym miejscu w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej.
Woda – Jeśli używasz wody która jest niezbyt dobra w smaku, można być pewnym, że twoja kawa również nie będzie zbyt dobra. Woda chlorowana jak i woda zawierająca zbyt wiele składników mineralnych czy soli może zupełnie zmienić smak kawy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użycie wody przefiltrowanej przez róznego rodzaju dostępne na rynku filtry.
Czystość – Wszystko co wchodzi w kontakt z kawą należy czyścić, jeśli to możliwe po każdym użyciu. Kawa zawiera substancje oleiste, przez co pozostawienie resztek starej kawy w urządzeniu powoduje jej jełczenie i wytwarzanie kwasów o nieprzyjemnym zapachu.
°C – Optymalna temperatura wody do parzenia kawy to 92-96 °C. Jeśli woda jest zbyt gorąca, kawa będzie gorzka z posmakiem przypalenia. Jeśli woda jest zbyt zimna, kawa będzie miała mało wyrazisty, mdły smak. Wodę należy doprowadzić do wrzenia i następnie pozostawić do ostygnięcia na krótko (około 45 sekund) przed zaparzeniem.
Mielenie – Stopień zmielenia kawy powinien być różny w zależności od metody i czasu parzenia. Do zaparzania Kopi Luwak rekomenduje się trzy metody parzenia: French Press, Moka i ekspres filtrowy.
g/ml – Doświadczenia smakowe najlepiej rozpocząć przy użyciu tej samej dawki kawy zmieniając ilość wody. Według naszych doświadczeń najlepsza proporcja to 9-10 gramów kawy na 170ml wody (ale te proporcje można zmieniać w zależności od indywidualnych upodobań).
Tommy Cafe
Źródło: www.tommycafe.com.pl